רונן צרפתי משרד עורכי דין ונוטריון
 
 
 
 
072-3268149
זהו מספר מקשר הסבר על מספר מקשר
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תכנון העתיד

 
אחד הנושאים הקרובים ללבי בתחום של דיני משפחה הוא תכנון העתיד, המורכב משני תחומים המשלימים זה את זה: ייפוי כוח מתמשך, צוואות וירושות.
 

ייפוי כוח מתמשך

 
לא כל עורך דין יכול להעניק שירות בתחום של ייפוי כוח מתמשך. על מנת שאוכל להעניק לכם את המענה גם בתחום זה, עברתי הכשרה מטעם האפוטרופוס הכללי ואני מוסמך על-פי חוק לערוך ייפוי כוח מתמשך.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מהו ייפוי כוח מתמשך?

 
ייפוי כוח מתמשך הוא תיקון חקיקה המאפשר לנו לראשונה לקבוע כיצד יתנהלו חיינו, אם חלילה לא נהיה כשירים לקבל בעתיד החלטות בענייני רכושנו וגופנו. בעקבות תיקון חקיקה בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופוסות תשכ”ב-1962, ניתן כיום באמצעות עו”ד שעברו הכשרה מיוחדת מטעם האפוטרופוס הכללי, לערוך לאדם ייפוי כוח מתמשך.

על פי הגדרת משרד המשפטים, ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי מחייב המאפשר לכל אדם בגיר (מעל גיל 18), לקבוע כיצד ועל ידי מי יטופלו ענייניו (רכושיים ורפואיים) בעתיד, כאשר לא יוכל לטפל בכך בעצמו, בתנאי שהוא ... קראו עוד
 

כמה מושגים שחשוב שתכירו:

 
 • ייפוי כוח מתמשך בעניינים אישיים – מתייחס לרווחתו האישית של האדם, לצרכיו היומיומיים, למקום מגוריו, לבריאותו לענייניו הגופניים הנפשיים או החברתיים. עניינים אישיים כוללים גם עניינים רפואיים, אך ניתן לערוך “ייפוי כוח מתמשך רפואי” שמתייחס לעניינים הבריאותיים בלבד.
 • ייפוי כוח מתמשך בענייני רכוש – מתייחס לטיפול בכלל נכסיו, והתחייבויותיו של האדם. הממנה יכול לקבוע קביעה כללית – לפיה מיופה הכוח, הוא האדם המוסמך לקבל בשמו החלטות עתידיות ולהשאיר ... קראו עוד
 

תנאים לקבלת השירות:

 
 1. האדם אשר מעניק ייפוי כוח על ענייניו (“הממנה”) והאדם שיהיה מוסמך לקבל החלטות ולבצע אותן בשמו (“מיופה הכוח”) חייבים להיות מעל גיל 18
 2. . הממנה יבחר (לרוב) במיופה כוח על סמך יחסי אמון וקרבה עמו (בן או בת זוג, הורים, ילדים) או בשל מומחיותו או ניסיונו המקצועי (לדוגמא: רואה חשבון או עורך דין).
 3. ייפוי כוח ...
 4.  קראו עוד
 

רוצים לקבל פרטים נוספים?

 
אני מעביר הרצאות בנושאי ייפוי כוח מתמשך. עם לקוחותיי נמנים בין היתר: משרד המשפטים, בתי אבות ודיור מוגן, משרד הרווחה, עובדים סוציאליים, רשויות מקומיות ועוד. אתם מוזמנים ליצור קשר ולתאם הרצאה.
 

צוואות וירושות

 
קיימת חשיבות גדולה לעמידה בתנאים שקבע המחוקק לגבי כל צוואה וצוואה, תוך כדי הכרה בפסיקת בתי המשפט שיצקה תוכן בתוכן הצוואה, על מנת שתהיה בתוקף.

אשר על כן, יש חשיבות רבה בתכנון ועריכת הצוואות בצורה נכונה, על מנת למנוע עד כמה שניתן עילות לביטול הצוואות ע”י המתנגדים שיקמו לה ברבות הימים, עם רצון היורש להוציאה אל הפועל.

כעו”ד לירושות וצוואות, צבר משרדנו נסיון רב וערך צוואות רבות מסוגים המפורטים לעיל. ... קראו עוד
 

להלן עקרונות החלים על כל סוגי הצוואות:

 
החופש לצוות – לכל אדם ניתן חופש מוחלט לצוות ולשנות או לבטל את צוואתו – לפי בחירתו האישית וללא חשש ממחויבות או מכבילה בנושא.

כל התחייבות לערוך, לשנות או לבטל צוואה, או שלא לבצע אחת מפעולות אלו – אינה תקפה מבחינה משפטית ואין לפעול על פיה.

הצוואה היא מעשה אישי – המחוקק מקפיד על שמירת הרצון החופשי של ... קראו עוד
 

אדם עם מוגבלות שכלית התפתחותית כמוריש בצוואה

 
על פי חוק הירושה צוואה לא יכולה להיכתב על ידי:

 • מי שנקבע על ידי בית משפט כאדם שהוא פסול דין.
 • מי שכתב את הצוואה בשעה שלא לא הבין מה משמעותה של צוואה.

לכן יש לבדוק כל מקרה לגופו: יש לוודא שהאדם שעורך את הצוואה מבין כי הוא חותם על צוואה, כי הוא נותן את רכושו ולמי הוא נותן אותו וכן יודע מהו טיבו של רכושו ומה היקפו.
 

התנגדות לצו קיום צוואה

 
התנגדות לקיום צוואה ניתן להגיש לאחר פרסום בקשה לצו קיום צוואה, במקרים בהם:

 • המנוח הותיר צוואה מאוחרת מזו שהוגשה עבורה הבקשה לצו קיום צוואה.
 • הצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של המנוח, או שנפלו בה פגמים.
 • ניתן להגיש התנגדות לצוואה במטרה לפסול אותה כאשר:
 • הצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, תחת לחץ, איום או אונס.
 • אחד הנהנים בצוואה השתתף בעשייתה.
 
קיימים סוגי צוואות שונים:
 
 
 • צוואה בכתב יד
 • צוואה בעדים
 
 
 
 • צוואה בפני רשות
 • צוואה בעל פה
 
 
 
 • צואות הדדיות
 • צוואה מוסרית
 
 
 
 
מעוניינים לערוך צוואה או לממש את הירושה שקיבלתם? אתם מוזמנים ליצור איתי בכל עניין: 072-3268149